Jesteś tutaj
Home > pokój dziecka > Pierwsze łóżeczko: jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Pierwsze łóżeczko: jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Osobne łóżko oznacza wielkie zmiany w życiu rodziców i dziecka. Dla malucha to pierwsza lekcja samodzielności, dla mamy i taty pierwsza poważna próba odcięcia pępowiny. Jak przejść przez te chwile, aby obyło się bez niepotrzebnego trzęsienia ziemi w Waszym domu? Podpowiadamy!

Pierwsze łóżeczko dla dziecka

Każdy miesiąc życia malucha to nowe wyzwania dla rodziców i kolejna – nie zawsze łatwa – poprzeczka do zdobycia. Jednym z bardziej znaczących momentów w Waszym wspólnym kalendarzu będzie chwila, gdy dziecko zamieni sypialnię rodziców na osobny pokój i nowe, inne – bo już zupełnie samodzielne – łóżko, a może lepiej łóżeczko. Jak przygotować się do tej zmiany i kiedy będzie najlepszy moment na wprowadzenie jej w życie? Przyjęło się, że osiągnięcie przez dziecko przedziału wiekowego od 1,5 roku do 2 lat to czas, kiedy powinniśmy powoli oswajać je z samodzielnością. Jest to jednak jedynie próg umowny i jak w wielu innych przypadkach konkretny moment zależy tak naprawdę od indywidualnych predyspozycji Waszej pociechy. Jedno jest pewne – rolą rodziców jest wprowadzenie malucha w nowy etap życia. Powinno odbyć się to spokojnie, bez zbędnych stresów dla dziecka. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Wam łagodnie wejść w ten nowy, nieznany Wam jeszcze czas.

Od początku

Już od pierwszych chwil życia oswajajcie dziecko z samodzielnym zasypianiem. Po wieczornym karmieniu odłóżcie malucha do łóżeczka. Jeśli będzie protestował, odczekajcie chwilę zanim pośpiesznie pobiegniecie, by ponownie ukołysać go do snu. Bardzo możliwe, że bobas za chwilę sam się uspokoi. Wasza szybka reakcja i wyjęcie go z łóżeczka przyzwyczaiłyby go natomiast, że płaczem może wiele zdziałać. Na 99% pewne jest, że maluch wykorzystywałby to przy każdej kolejnej okazji.

Łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Rytm dnia

W życiu malucha wszystko powinno być uporządkowane, a dzień musi mieć swój stały rytm. Dzięki temu łatwiej będzie mu przywyknąć, że po ciepłej kąpieli czas na karmienie, a po pysznej kolacji pora na błogi sen. Nawet jeśli będzie to samodzielny sen w całkiem samodzielnym łóżeczku.

Razem VS. Osobno

Jeśli dziecko już od dłuższego czasu zasypia w Waszym wspólnym łóżku, nawet nie starajcie się by zmienić ten fakt w ciągu jednej nocy. Nie tędy droga. Zmiana powinna odbywać się stopniowo i to właśnie Wy powinniście malucha do niej przygotować. Jak? Rozmawiajcie o tym, co wkrótce się wydarzy. Mówcie dziecku, że jest już coraz starsze i wkrótce – tak jak mama i tata – będzie mogło zasypiać w swoim własnym łóżeczku, które niedługo razem wybierzecie, a potem złożycie.

Krok po kroku

Wieczorem postarajcie się wyciszyć dziecko, tak aby było gotowe do snu. Wykąpcie, przebierzcie w piżamkę i… na tym oczywiście Wasz rola się nie kończy. Co dalej? Przeczytajcie bajkę, porozmawiajcie, zaplanujcie zabawy na kolejny dzień. Ważne, by wszystko, co dzieje się w godzinach wieczornych miało radosny wydźwięk. Nie odgradzajcie również malucha przed resztą świata, zamykając go szczelnie w pokoju, mówiąc mu, że przecież ma własne, bezpieczne łóżeczko. Drzwi mogą być uchylone, możecie także zostawić włączoną nocną lampkę. Słysząc Wasze głosy, maluch na pewno będzie czuł się spokojniejszy. Oczywiście początki mogą być trudne i dla Was, i dla dziecka. Jednak wraz z upływem czasu z pewnością obie strony docenią nową sytuację. Powodzenia!

Supermaluszek
Ekipa sklepu internetowego z produktami dla dzieci.
http://www.supermaluszek.pl

Dodaj komentarz

Top